Zápal prostaty – ako ho spoznať a liečiť?

Máte náhle ťažkosti s močením? Alebo naopak na svojom zdraví nepozorujete nič zvláštneho, ale máte pocit, že niečo nie je tak úplne v poriadku? Či už spadáte do ktorejkoľvek kategórie, možno čelíte rovnakému problému, ktorým nie je nič iné ako zápal prostaty. Ako ho spoznať a liečiť si povieme v dnešnom článku.

Zápal prostaty

 

S postupujúcim vekom sa u mužov začnú objavovať pozvoľné ťažkosti s močením. Tie môžu byť spôsobené bežnou infekciou močových ciest, rakovinou prostaty, alebo jej abnormálnym zväčšením. Málo sa ale hovorí o tom, že peknú paseku dokáže napáchať aj zápal prostaty.

Ten je možné pri cielenej liečbe odstrániť. V niektorých prípadoch ale môže byť aj chronický. Symptómy zápalu prostaty sú navyše rôzne. Kým niektorí muži ho pociťujú ako intenzívne nepríjemný, ďalšie o ňom skoro nevedia.

Ako teda zistíte, že sa týka aj vás osobne?

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Príznaky a prejavy

To, ako sa zápal prostaty prejavuje závisí do značnej miery na tom, čím bol spôsobený. Akútny zápal prostaty prichádza náhle a trvá obvykle len pár dní. Je ale potrebné ho bezodkladne liečiť, inak môže mať vážne zdravotné následky. (Ktoré môžu byť dokonca aj smrteľné.)

Chronický zápal prostaty oproti tomu dozrieva v tele muža po dobu niekoľkých rokov. Jeho následkom sú vleklé a mnohokrát opakované zápaly močových ciest. Ďalej sa môžeme stretnúť s nebakteriálním zápalom prostaty, ktorý býva spájaný aj so syndrómom chronických panvových bolestí. A úplne nakoniec na scénu prichádza asymptomatický zápal prostaty, na ktorý sa bežne príde až pri riešení iných zdravotných problémov. (Nemá totiž oproti predošlým skupinám vôbec žiadne príznaky.)

Dôvody, ktoré sú spúšťačom ochorenia sa rôznia. Niekedy bohato stačí bakteriálne infekcie močového ústrojenstva. Inokedy ide o nečakanú reakciu imunitného systému. Zápal ale môže byť spôsobený aj zlým fungovaním nervov, problémom s močovým mechúrom, zväčšenou prostatou, poranením alebo niektorú pohlavne prenosnou chorobou.

urolog na prostatu

 Zápal prostaty sa (mimo ten asymptomatický) prejavuje: 

  • Pálením a bolestí počas močenia
  • Nevoľnosťou
  • Vracaním
  • Bolestí celého tela
  • Neschopnosťou sa vymočiť
  • Horúčkou a zimnicou
  • Bolesťami v bruchu a v bedrovej oblasti chrbta

Akonáhle pri sebe niektorý z týchto príznaky spozorujete, okamžite kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára.

👨‍⚕️ Ako vyliečiť chronický zápal prostaty

Prvá vec, na ktorú by ste sa mali zamerať je to, aký je váš životný štýl. Na prvý pohľad sa to síce vôbec nezdá, ale v niektorých prípadoch vám môže pomôcť aj uvážená diéta.

Zo svojej stravy by ste mali v takomto prípade vyradiť nápoje s kofeínom, červené mäso a nadmerné množstvo mliečnych výrobkov. Namiesto toho si pravidelne pochutnávajte na brokolicu, lososovi alebo orechoch. Medzi ďalšie domáce tipy, ako si môžete od tohto neduhu uľaviť patrí masáže prostaty, teplé kúpele, Kegelove cviky či akupunktúra.

Samozrejme, ak to bude situácia vyžadovať, mali by ste sa objednať na podrobnú lekársku prehliadku. Počas nej vám doktor skontroluje prostatu pohmatom. (Čo sa robí cez análny otvor.) Tiež ale môže prezrieť vaše triesla, vykonať testovanie moču, urobiť krvné testy, alebo vás poslať na vyšetrenie ultrazvukom. Po vyhodnotení výsledkov vám môže odporučiť užívanie voľnopredajných bylinných prípravkov. Tie samy o sebe dokážu hotové zázraky. Pokiaľ je ale zápal príliš silný, prípadne má komplikovanejšia priebeh, môžu vám byť predpísané lieky vydávané na recept.

prírodné prípravky na prostatu

🌿Prírodná liečba zápalu prostaty

Ako už sme sa zmienili v predchádzajúcom odseku. Pokiaľ to ide, najprv vyskúšajte voľnopredajné preparáty, ktoré využívajú liečivé sily byliniek. Okrem toho, že sa postarajú o celkové zdravie vášho močového ústrojenstva majú priaznivý vplyv aj na samotnú prostatu. (Úplne tie najúčinnejšie kombinujú výťažky zo serenoy plazivé, slivky africkej a žihľavy dvojdomej.) Medzi také patrí napríklad ADVANCE Prostalex alebo UNIPROSTA.

Alternatívou môžu byť aj bylinné extrakty, tinktúry a čaje. Tie, ktoré sú určené pre zdravie močových ciest a prostaty majú túto informáciu uvedenú v názve.

Okrem účinkov, priaznivé ceny a ľahkej dostupnosti je výhodou tohto riešenia aj skutočnosť, že môže ovplyvniť vašu celkovú vitalitu a potenciu.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon