Zväčšená prostata: Tipy, ako ju dostať späť do formy

Je ťažké si priznať, že nám do konca života nebude stále dvadsať rokov. S pribúdajúcim vekom síce získavame veľa cenných skúseností, ale začnú sa prejavovať aj prvé zdravotné ťažkosti, o ktorých môže byť pre muža zložité verejne hovoriť. Medzi ne patrí aj problematika zväčšenej prostaty. Viete, čo na ňu spoľahlivo funguje?

Zväčšená prostata

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že muži plavia životom oveľa ľahšie ako ženy. V niektorých prípadoch to tak možno dokonca aj je. Pomyselný chleba sa ale začína lámať v období stredného a pokročilého veku. Švarný junáci, pre ktoré nikdy nebolo nič problémom naraz zisťujú, že sa u nich začínajú objavovať početné, a mnohokrát veľmi delikátna problémy, o ktorých sa hanbia otvorene hovoriť.

Medzi také témy patrí zväčšená prostata, na ktorú trpí nadpolovičná väčšina mužov, ktorých vek sa prehupol cez 45-50 rokov. Hoci sa ale jedná o celkom bežný problém, na verejnosti sa o ňom skoro vôbec nehovorí. Snáď preto, že nikto nechce priznať svoju slabinu, kvôli ktorej by sa mohol stať terčom nejapných žartíkov svojich kamarátov a kolegov. (Zvlášť, keď vezmeme do úvahy, že ani v reklamách sa časté močenie spôsobené zväčšenou prostatou nezobrazuje moc vážne.) A tak muži radšej mlčia a ticho svoj problém len tak trpia.

Pritom, existuje veľa spôsobov, ako zväčšenú prostatu dostať zase späť do formy. Ako sa teda k tejto výzve postaviť?

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Príznaky zväčšenej prostaty

Príznakov, ktoré poukazujú na to, že vaša prostata nie je v úplnom poriadku existuje veľa.

 Medzi tie najbežnejšie patrí: 

 • Slabý, alebo pomalý prúd moču
 • Pocit nedostatočne vyprázdneného močového mechúra
 • Problém sa vymočiť
 • Časté nutkanie močiť
 • Akútna potreba močenia
 • Nočné močenie

Zväčšená prostata ale môže byť spúšťačom aj ďalších pridružených problémov. Ak máte problémy svoju malú potrebu úplne dokončiť, zvyšky moču vám môžu pripraviť nepríjemnú infekciu (ktorá je zvyčajne sprevádzaná pálením močovej trubice). Tiež sa ale môžeme stretnúť s inkontinenciou, s krvou v moči alebo dokonca aj s močovými kameňmi.

Práve to sú dôvody, prečo by ste mali po zaznamenaní prvých problémov zájsť k svojmu urológovi (či aspoň k praktickému lekárovi).

👨‍⚕️ Liečba

Keď prídete k lekárovi, je potrebné počítať s tým, že vás dopodrobna vyšetrí. Z prehliadky ale nie je potreba byť v strese. Žiadna z uvedených procedúr totiž ani trochu nebolí.

Na začiatku návštevy vás čaká krátky pohovor, počas ktorého lekár zistí prejavy vašich ťažkostí. Pre lepšiu obrázok sa môže opýtať aj na dĺžku trvania problému, na váš životný štýl či na rodinnú anamnézu. (Preto sa oplatí informovať sa o zdravotných komplikáciách vášho brata, otca či dedka.) Potom doktor urobí niekoľko testov. Úplným základom je vyšetrenie prostaty pohmatom, ktoré sa vykonáva cez análny otvor. Ďalej môže vykonať analýzu moči, počas ktorej bude skúmať prítomnosť krvi, alebo baktérií. Lekár vám ale môže aj odobrať krv, alebo vás poslať na CT.

Podľa výsledkov vyšetrení a testov dôjde na stanovenie liečby. Niektorí doktori pre začiatok preferujú prírodné a voľnopredajné lieky, ktoré slúžia k uzdraveniu zväčšenej prostaty. Tiež vám môže odporučiť zmenu životného štýlu, ktorý môže mať na zdravie prostaty negatívne (a alebo naopak pozitívny) vplyv. Keď to nejde inak, môžu vám byť predpísané antibiotiká na potlačenie infekcie, alebo klasické lieky. Tie ale môžu mať značné množstvo negatívnych účinkov. V úplne výnimočných prípadoch sa zväčšená prostata rieši aj chirurgickým zákrokom.

🌿 Prírodná liečba

Ak to aspoň trochu ide, mali by ste dať prednosť prípravkom na prírodnej báze. Tie bývajú oproti liekom na recept bežne dostupné ako po internete, tak v ktorejkoľvek kamennej lekárni.

Vyberať si navyše môžete z nepreberného množstva prípravkov. Zatiaľ čo niektoré využívajú účinky jednej či dvoch liečivých rastlín, iné obsahujú komplex troch a viacerých z nich. To sa potom výrazne podpisuje aj na ich funkčnosti. (Spomenúť by sme mohli prípravky, ktoré obsahujú kombináciu Žihľavy dvojdomej, Serenoy plazivé a Slivky africkej.)

Prírodná liečba prostaty

Benefitom prípravkov, ktoré vychádzajú z liečivej sily bylín je navyše skutočnosť, že majú priaznivý vplyv na potenciu, výšku libida a na celkové zdravie vašich močových ciest.

V tomto ohľade by sme vám mohli odporučiť:

 • CEMIO RED3
 • UNIPROSTA
 • ADVANCE Prostalex
 • WALMARK Prostenal Control
 • SWISS NATUREVIA Zdravá prostata
 • Kompletné porovnanie jednotlivých prípravkov

Ak sa na prehĺtanie tabliet a kapsúl príliš necítite, vyskúšať môžete aj bylinné čaje, ktoré síce majú o niečo slabšie účinok, ale sú tiež určené pre podporu zdravej funkcie prostaty. Veľmi obľúbené sú v tomto ohľade čaju od značky Dr.Popov, HERBEX, APOTHEKE alebo LEROS.

U prírodnej liečby zväčšenej prostaty ale myslite na to, že je potrebné byť dôsledný. Ak budete doplnky stravy, alebo čaju konzumovať iba občasne, počítajte s tým, že vytúžené výsledky sa môžu objaviť buď neskôr, alebo vôbec. A to by bola škoda. Nemyslíte?

Museli ste niekedy riešiť problémy so zväčšenou prostatou? Napíšte nám svoje skúsenosti s liečbou do komentárov.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *