Vyšetrenie prostaty: Ako prebieha a kedy na neho zájsť

Zatiaľ čo ženy chodia na preventívne prehliadky k svojmu ženskému lekárovi už od puberty, alebo skoré dospelosti, muži na svoje sexuálne zdravie trochu zabúdajú. Prečo totiž niekam chodiť, keď nám nič nie je? Napríklad preto, aby sa vám podarilo včas odhaliť potenciálne problémy. Keďže ale málokto o svojich skúsenostiach hovorí, mrkneme sa na to, čo vás čaká počas vyšetrenia prostaty.

vyšetřenie prostaty

 

Telo máme len jedno. Kým kĺby možno v prípade komplikácií vymeniť, na zuby si necháme nasadiť korunku (alebo investujeme do drahých implantátov) a zlámané kosti napraví nosenie sadry, u reprodukčného zdravia je to iné.

V prípade, že muž zanedbáva prevenciu, okrem problémov so zväčšenou prostatou ho môžu čakať aj ďalšie nepríjemnosti. Ako treba zápal, alebo rakovina prostaty.

Keďže sa ale veľa mužov urológa bojí ako čert kríža, povieme vám, čo máte od jeho návštevy čakať. Uvidíte, že to nie je vôbec tak hrozné, ako si myslíte.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

❔ Kedy o ňom začať premýšľať?

O vyšetrenie prostaty by mal premýšľať každý muž, nehľadiac na vek. Rakovina si totiž nevyberá. Väčšia nutnosť však pociťujú mužovi, ktorý vstúpi do stredného veku a začnú pociťovať ťažkosti, ktoré sú neodmysliteľne spojené s nezhubné zväčšenou prostatou. Medzi ne patrí časté a prerušované močenie, močová inkontinencia, alebo krv v moči.

V prípade, že sa dostanete do rúk naozaj skúseného urológa, ktorý sa špecializuje na mužský reprodukčný systém (normálne k urológovi chodia i ženy), môže vám poskytnúť odborné poradenstvo aj v prípadoch, kedy vás trápi erektilnej dysfunkcie, alebo neplodnosť.

kedy zájsť na vyšetrenie prostaty

 

👨‍⚕️ Ako prebieha vyšetrenie prostaty

V tejto časti článku sa pozrieme na to, čo vás zaujíma zo všetkého najviac. Ako také vyšetrenie prostaty prebieha? Bolí to? A na čo ďalšie sa pripraviť?

V prvom rade by ste mali vedieť, že prostata je žľaza, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti močového mechúra. A vďaka svojej polohe pod ním je veľmi dobre prístupná z análneho otvoru. Súčasťou prehliadky je teda (okrem pohovoru) fyzická prehliadka pohmatom, kedy vám lekár zavedie prst dovnútra a behom okamihu zistí, či má prostata normálnu veľkosť a nie sú na nej viditeľné abnormality, ktoré by vyžadovali špeciálnu pozornosť.

Práve tejto akcie sa muži veľmi bojí, pretože od nej očakávajú nepríjemné pocity a bolesť. Lekár ale vždy použije lubrikačný gél a počína si veľmi opatrne. Vyšetrenie navyše prebieha v poriadku sekúnd, takže nejde o nič, kvôli čomu by ste si mali robiť ťažkú hlavu.

💉 Vyšetrenie z krvi

Súčasťou prehliadky môže byť tiež odber krvi. Z neho sa dá pomerne spoľahlivo určiť rakovina prostaty. Pri prvej návšteve si ale nechajte od lekára všetko podrobne vysvetliť. V ojedinelých prípadoch môže výsledok testu vyjsť falošne pozitívne. Potom by bolo nutné podstúpiť sériu doplňujúcich vyšetrení, ktorá potvrdí, alebo vyvráti jeho výsledok.

vyšetřenie prostaty z krve

 

🩺 Vyšetrenie ultrazvukom

Možno sa desíte, čo máme na mysli tými doplňujúcimi vyšetreniami. Žiadny strach. Obvykle stačí ultrazvuk, ktorý spoľahlivo a bezbolestne zobrazí inkriminovanú oblasť. Ultrazvuk na kontrolu prostaty je veľmi tenký a drobný prístroj, ktorý sa zavádza do análneho otvoru. Pred jeho absolvovaním je teda nutné mať vyprázdnená čreva.

Podľa toho, ako sa lekári odrazí vlny späť dokáže rozpoznať, či sú na prostate nejaké patológie, alebo išlo o falošný poplach, ktorý má príčinu niekde trochu inde.

Dbajte na prevenciu

Aby návšteva u urológa prebiehala v poriadku, je dôležité, aby ste sa o seba dostatočne starali.

Svoje prostate urobíte radosť, keď budete:

  • Jesť veľa čerstvého ovocia a zeleniny
  • Jesť ryby
  • Mať zdravú telesnú váhu

Dôležitý je aj odpočinok a dostatok spánku. Vrátane pravidelných prehliadok u urológa, ktorý sa stane vaším dôverníkom v otázke všetkých intímnych tém. A to sa vždy hodí.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *