Rakovina prostaty: Veľký strašiak dneška

Na svete neexistuje človek, ktorý by si prial vypočuť ortieľ, akým je rakovina. Bohužiaľ, stresujúce a vyložene nezdravý spôsob života spôsobuje, že si túto diagnózu každým rokom vypočuje čoraz viac ľudí. Zvlášť zákerná je rakovina prostaty, ktoré každoročne podľahne mnoho slovenských mužov. Preto si povieme všetko dôležité, čo by ste mali o tejto obávanej chorobe vedieť.

rakovina prostaty

Rakovina je považovaná za jednu z najhorších chorôb dneška. Postihuje staré aj mladé. Okrem ľudí, ktorí nedbajú na zdravú životosprávu navyše kosí aj tie, pre ktoré je ich zdravie kľúčové. Zjednodušene povedané, pred rakovinou nie je nikto v úplnom bezpečí.

Ministerstvo zdravotníctva si je tejto skutočnosti celkom dobre vedomé. Preto neváha vynaložiť veľa finančných prostriedkov na skríning rizikových skupín. Ten vo väčšine prípadov prebieha vo forme preventívnych prehliadok. Značnú komplikáciu však predstavuje skutočnosť, že mnoho ľudí na ne nechodí. Iní zase prídu až vo chvíli, keď sa pre nich nedá nič ďalšie urobiť. Čo je jeden z dôvodov, prečo rakovine nakoniec podľahne niekoľko tisíc ľudí ročne. Bohužiaľ, jednou z nich je aj rakovina prostaty.

V tomto článku sa preto podrobne zameriame na to, aké má rakovina prostaty príznaky a na to, akým spôsobom sa z nej dá dostať.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

❔ Aké sú príznaky?

Už naše mamičky vraveli, že rakovina nebolí. To je tiež dôvod, prečo by rad mužov vôbec nenapadlo na podobnú diagnózu hoci na sekundu pomyslieť. Pritom, páni, ktorí nepodceňujú prevenciu majú spolu vysokú šancu na to, že sa začnú liečiť už v počiatočnom štádiu. Opäť sa ale dostávame k problému s tým, že sa v jeho priebehu chorý cíti úplne zdravý a v poriadku. Avšak, s postupujúcimi príznaky sa rapídne znižuje šance na to, že svoju chorobu zvládnete.

 Medzi najbežnejšie symptómy rakoviny prostaty patrí: 

  • Problémy s močením
  • Časté močenie (hlavne v noci)
  • Krv v moči
  • Krv vo spermy
  • Bolesť počas močenia
  • Bolesť pri ejakulácii
  • Problém s erekciou
  • Bolesť pri sedení

To ale nie sú jediné príznaky rakoviny prostaty, s ktorými sa môžete v bežnom živote stretnúť. Rovnako ako u jej ostatných druhov sa môže prejaviť úbytkom váhy, opuchy, bolesťou a zvýšenou lámavosťou kostí alebo zmenou vylučovacích návykov.

prevencia rakoviny prostaty

📈 Štatistika úmrtnosti

Koncom minulého roka boli zverejnené štatistiky, ktoré mali za cieľ priblížiť vývoj rakoviny prostaty v slovenskej populácii mužov počas posledných dvadsiatich rokov. Nebudeme si nič nahovárať. Situácia v tomto ohľade nevyzerá ani trochu ružovo. Zo správ je totiž jasne viditeľné, že za posledné dve desaťročia stúpol výskyt rakoviny prostaty na dvojnásobok predtým nameraných hodnôt.

To znamená, že diagnózu rakoviny prostaty si u nás každoročne vypočuje zhruba osem tisíc mužov. Plošný skríning, ktorý by bol pre mužov povinný ale zatiaľ úplne chýba. Čo znamená, že na veľa prípadov sa nestačí prísť včas. Čo sa týka úmrtnosti, okolo 1500 mužov tejto zákernej chorobe nakoniec podľahne. Opäť platí, že najlepšiu šancu na uzdravenie majú muži, ktorí prídu v bezpríznakovom (počiatočnom) obdobie. Aj v neskorších štádiách možno rakovinu prostaty liečiť, ale muž sa nemusí úplne udravit.

💉 Liečba

Spôsobov, ktorými sa lekári snažia dostať rakovinu prostaty pod kontrolu existuje niekoľko. Nie všetky možné ale používať na všetkých pacientov. Niektoré postupy môžu byť vysoko účinné u mužov, ktorí prišli do ordinácie dostatočne včas. U tých, u ktorých sa rakovina dostala do neskorších štádií ale nemusí účinkovať vôbec. (Alebo s len veľmi obmedzeným efektom.) K niektorým účinným metódam je navyše pomerne ťažké sa dostať. (Obvykle ide o tie, ktoré sú k telu šetrnejšie, ale sú finančne nákladné.)

Čo sa týka liečby včasne diagnostikovanej rakoviny prostaty, lekár sa môže rozhodnúť, že bude spolu s pacientom nejakú dobu čakať na to, čo sa stane ďalej. Neskôr sa veľa často pristupuje k chirurgickému zákroku. Ten môže byť doplnený ešte o ožarovanie.

V pokročilom štádiu rakoviny je možné nasadiť buď chemoterapiu, alebo hormonálnu terapiu. Ak je to možné, dochádza aj k chirurgickému odstráneniu nádoru.

👨‍⚕️ Protónová liečba

Jednou z najnovších metód liečby rakoviny je (nákladná) protónová liečba. Rad pacientov má o ňu aj napriek tejto skutočnosti enormný záujem. Hlavne preto, že má veľmi dobré výsledky. (U skorého nálezu je šanca na prežitie 98-99%, u stredne veľkých nálezov 90-95% a u vysoko rizikových nálezov 75-85%.)

liečba rakoviny prostaty

Výhodou protónovej liečby je tiež minimálne toxicita pre organizmus, ktorý je už tak vyčerpaný bojom s chorobou. Pacienti sa tiež nemusia báť inkontinencie a impotencie. Terapia je navyše vykonávaná ambulantne. Z rozhovoru z roku 2018, počas ktorého bol vyspovedali MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D. z Proton Therapy Center však vyplýva, že do centra sa počas roka 2017 dostalo len asi 500 mužov z celkového počtu chorých.

Záver

Závery si z tohto článku musí vyvodiť každý sám. Z našej strany by sme vám však odporučili zodpovedné absolvovaní preventívnych prehliadok. Len počas nich môže dôjsť k včasnému odhaleniu rakoviny prostaty. Tiež je to jediný spôsob, ktorý vám v najväčšej miere zaručí, že si budete naplno užívať svojho doterajšieho života ešte niekoľko dlhých rokov.

Chodíte na pravidelné preventívne prehliadky?

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *