Zápal močovej trubice u mužov: Príznaky a liečba

O zápalu močových ciest alebo o zápale obličiek ste už pravdepodobne niekedy niečo počuli. Čo keď vás ale postihne zápal močovej trubice? Je niečo také vôbec možné? Bohužiaľ áno. Preto sa pozrieme, ako tento problém spoznať a tiež na to, čo sa s ním dá robiť.

zápal močovej trubice u mužov

Močová trubica je najnižšie položenou súčasťou močového ústrojenstva. Touto trubicou preteká moč z močového mechúra preč z tela. Ako už to tak ale býva, niekedy sa od nej môžu dostať cudzorodé mikroorganizmy, ktoré môžu zostať priamo v nej, alebo sa posúvať do močového mechúra a do obličiek.

Ak sa tak stane, hovoríme o tom, že máme zápal močových ciest. Podľa toho, ktorá časť je postihnutá potom jednotlivo hovoríme o zápale obličiek, zápalu močového mechúra alebo o zápale močovej trubice.

Má zápal močovej trubice u mužov nejaké špecifiká? A na čo sa v priebehu jeho liečby pripraviť?

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Príznaky zápalu močovej trubice u mužov

Zápal močovej trubice u mužov (ale ani u žien) nie je ochorenie samo o sebe. Ide o stav, ktorý je spôsobený zápalom, alebo podráždením, ktoré majú na svedomí mikroorganizmy, ktoré nemajú v močovej trubici čo robiť. Vplyv tiež môže mať aj mnoho ďalších faktorov.

Medzi príznaky zápalu močovej trubice u mužov patrí:

  • Výtok z močovej trubice
  • Svrbenie a brnenie penisu, či močovej trubice
  • Bolesť a pálenie v priebehu močenia
  • Bolesť pri sexuálnom styku
  • Ružovkastá moč, alebo ružovkastá farba spermií

Vo väčšine prípadov nebýva pri zápale močovej trubice prítomná horúčka. Je ale možné, že ak sa infekcia rozšíri (napríklad do obličiek), potrápia vás vysoká horúčka, bolesť chrbta, vracanie či opuch lymfatických uzlín. V takýchto prípadoch je nutné okamžite vyhľadať pomoc lekára.

zápal močovej trubice u mužov priznaky příčiny

Aké sú najčastejšie príčiny?

Jedným z pôvodcov tohto problému môže byť nakazení kvapavkou. U mužov sa môže prejavovať mliečnym výtokom, či bolesťou semenníkov. Oproti tomu, ženy, ktoré sú kvapavkou nakazené, nemusia mať v porovnaní s mužmi žiadne príznaky.

Ďalej môže byť spúšťačom zápalu močovej trubice u mužov:

  • Nákaza chlamýdiami
  • Nákaza vírusom herpes simplex
  • Nákaza streptokokom B
  • Nákaza zlatým stafylokokom

Na vine môžu byť aj ďalšie patogény. Veľakrát je ale podráždenie močovej trubice spôsobené niečím iným. Napríklad intenzívne masturbáciou, alergiou na latexové kondómy, používaním nevhodnej kozmetiky či reakcií na kontakt so spermicídy.

Keďže je variant naozaj veľa, najlepšie bude, keď sa svojím problémom zamierite do najbližšej ordinácie lekára a necháte ho zistiť pravú príčinu.

Liečba zápalov

Lekár vás poriadne prehliadne, zistí doplňujúce informácie o prejavoch a príčinách vášho problému a v prípade potreby vykoná upresňujúce testy. Ak je infekcia bakteriálneho pôvodu, najbežnejšie sa na ňu predpisujú antibiotiká.

zápal močovej trubice domaca liečba

Ak je na vine pohlavne prenosná choroba, je potrebné ju vyliečiť. Z toho dôvodu nasledujte presné pokyny lekára. Po nejakej dobe pôjdete na prehliadku, v priebehu ktorej lekár overí, že je s vami všetko v poriadku.

Domáca liečba

Problém so zápalom močovej trubice u mužov je skutočnosť, že môže byť spôsobený chorobami, na ktoré nemusíte stačiť. A keďže sú jeho príčiny často vážne, neodporúčame vám vynechávať odbornú diagnostiku lekára. Predovšetkým aj preto, že v prípade nakazenia pohlavne prenosnou chorobou ju môžete šíriť ďalej. Neliečený zápal močovej trubice môže navyše zvyšovať riziko nákazou vírusom HIV.

Pokiaľ máte ale od lekára potvrdené, že váš zápal nemá žiadnu známu príčinu, vyskúšajte iné kozmetické prípravky. Ak používate kondómy, vymeňte ich za tie bez latexu. Prípadne zmeňte lubrikačný / spermicídne gél.

A ako ďalej prispieť k tomu, aby bolo vaše močové ústrojenstvo v kondícii? Okrem pravidelnej prevencia pite dostatok tekutín a vyskúšajte dlhodobé užívanie doplnkov stravy na prostatu a časté močenie.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *