Slabý prúd moču: Príčiny a liečba

Stredný prúd moču má z času na čas každý. Čo ak sa ale pravidelne stretávate so slabým prúdom moču, kvôli ktorému trvá vyprázdnenie močového mechúra skoro večnosť? Neskrýva sa za tým náhodou nejaký zdravotný problém?

slabý prúd moču

So slabým prúdom moču sa najčastejšie stretávame v televíznych reklamách, ktoré informujú o probléme (a riešení) problémov s nezhubne zväčšenou prostatou. O ďalších faktoroch, ktoré môžu slabý prúd moču spôsobiť, však prakticky nič nevieme.

To je chyba, pretože príznaky chorôb sa môžu rôzne prekrývať. Takže môžete niečo zanedbať. Čo by ste si mohli niekedy v budúcnosti vyčítať.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Príznaky slabého prúdu moču

Slabý prúd moču sa prejavuje tým, že nemôžete začať s močením. Počas močenia tiež môžete mať problém udržať silu toku moču. Slabý prúd moču trápi ako mužov, tak ženy.

Slabý prúd moču u mužov

Slabý prúd moču u mužov je o niečo častejší. Hlavne u tých, ktorí už sú v zrelom veku a majú problémy s prostatou. Okrem nezhubne zväčšenej prostaty robí mužom problém aj zápal prostaty.

Prostata ovplyvňuje tok moču kvôli tomu, že sa nachádza pod mužským močovým mechúrom. Močová trubica jej prechádza, takže pokiaľ dôjde k jej zväčšeniu, v danom mieste sa močová trubica zúži.

Slabý prúd moču u žien

Ženy môžu zaznamenať slabý prúd moču v spojitosti s pôrodom. Medzi rizikové faktory v tomto ohľade patrí predĺžená doba pôrodná, nastrihnutie hrádze, použitie klieští a vexu, epidural a vysoká váha dieťaťa. Medzi rizikové faktory u žien patria aj infekcie močových ciest.

slabý prúd moču u mužov a žien

Najčastejšie príčiny

Okrem príčiny, ktoré sme si rozdelili na základe pohlavia, existujú aj ďalšie dôvody, kvôli ktorým sa u vás môže slabý prúd moču v priebehu rokov objaviť.

Na tomto zozname nájdeme:

Na vine môže byť aj roztrúsená skleróza a lenivý močový mechúr. (Ktorý je opakom toho hyperaktívneho.)

Ako liečiť slabý prúd moču?

Vzhľadom na to, že má slabý prúd moču naozaj dosť príčin, je dôležité objednať sa na prehliadku k lekárovi, ktorý vás dôkladne vyšetrí. V priebehu pohovoru bude lekára určite zaujímať, či prišiel problém so slabým prúdom moču náhle, alebo bol jeho rozvoj pozvoľný. Tiež sa vás pravdepodobne spýta, či máte horúčku, cítite bolesť alebo ste si všimli iné potenciálne sprievodné prejavy.

Medzi riešenia, ktoré vám potom môže ponúknuť, patrí liečba zväčšenej prostaty a liečba rakoviny močového ústrojenstva. Ďalej sa nasadzujú antibiotiká na infekcie močových ciest. Možno vám ale nájde termín na operáciu, počas ktorej vám odstráni blokády močového ústrojenstva. (Ktoré sú často spôsobené príliš veľkým močovým kameňom, ktorý nevyjde z tela sám.)

liečba slaby prud moču

V domácich podmienkach môžete konzervatívnu liečbu podporiť:

  • Teplými kúpeľmi
  • Nahrievacím vankúšikom (ktorý umiestnite na podbruško)
  • Jemnou masážou močového mechúra
  • Kegelovými cvikmi (ktoré podporujú kondíciu panvového dna)
  • Cvičením močového mechúra

Ako vidíte, slabý prúd moču rozhodne nespôsobuje iba jeden problém. Od dnešného dňa teda budete vedieť, že sa nemáte spoliehať na sebadiagnostiku, ale máte sa objednať k lekárovi, ktorý správne určí jeho pravú príčinu.

Tiež nezabúdajte na správne nastavený pitný režim (ktorý je pre mužov minimálne 8 a ideálne 15 pohárov vody denne) a na pravidelnú kontrolu prostaty lekárom. Vo vyššom veku tiež môžete skúsiť prírodné doplnky stravy na prostatu a časté močenie.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *