Nevhodné a vhodné potraviny pre prostatu

Zdravá prostata nie je samozrejmosťou. Jeho stav sa môže začať zhoršovať v dôsledku prirodzeného procesu starnutia. Je tiež citlivý na choroby a váš celkový životný štýl. Viete, čo ho urobí šťastným a čo nie je vhodné pre jeho normálny stav? A aký vplyv majú potraviny pre prostatu?

potraviny pre prostatu

Opakovanie je matkou múdrosti. Preto si pripomeňme, že prostata (alebo tiež predstojná žľaza) je súčasťou mužského reprodukčného systému. V tele sa nachádza tesne pod močovým mechúrom a močová trubica prechádza jeho stredom.

Úlohou prostaty je produkovať tekutinu, ktorá prispieva k lepšej životaschopnosti a pohyblivosti spermií, ktorých cieľom je oplodniť zrelé ženské vajíčko uvoľnené vaječníkom počas ovulácie.

O prostatu a jej zdravie by sa mali starať všetci muži bez ohľadu na ich vek. Okrem rakoviny prostaty môžu mužom život sťažovať aj chronické zápaly prostaty (ktoré môžu byť spôsobené pohlavne prenosnými chorobami alebo neliečenými infekciami močových ciest) a zväčšená prostata, ktorá sa zväčšuje a stláča močovú trubicu, ktorá prechádza jej stredom.

Dnes sa trochu netradične pozrieme na to, ako by sa mala starostlivosť o prostatu odrážať vo vašom každodennom jedálničku.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Potraviny pre zdravú prostatu

Samozrejme, zdravá strava vám nezaručí, že sa u vás nikdy nevyskytnú problémy s prostatou. Na druhej strane vitamíny, minerály a ďalšie telu prospešné látky zabezpečujú, že vaše telo má všetko, čo potrebuje, aby sa mu darilo vo všetkých smeroch.

Medzi potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie prostaty, patria:

 • Paradajky a výrobky z paradajok (obsahujú lykopén)
 • Brokolica
 • Zelený čaj
 • Strukoviny
 • Sója (ale používajte opatrne)
 • Granátové jablká
 • Ryby

potraviny pre zdravů prostatu

Ak neviete, ako tieto zložky dostať do svojho jedálnička, skúste si ráno alebo pred spaním uvariť šálku kvalitného zeleného čaju. Môžete tiež častejšie pripravovať paradajkové omáčky, ktoré sú vhodné na cestoviny a pizzu. Zo strukovín sa dajú pripraviť aj chutné mäsové guľky. (Skúste sa informovať o šošovicových hamburgeroch, ktoré môžu byť dobrou alternatívou ku klasickým.)

Ako teda vidíte, vždy môžete nájsť spôsob, ako sa stravovať zdravo a zároveň si to užívať.

Nevhodné potraviny pre prostatu

Ako asi tušíte, potraviny, ktoré nie sú vhodné pre prostatu, sú zvyčajne tie, ktoré máte radi. Zvyčajne je to všetko, čo obsahuje veľa soli, cukru, tuku a éterov.

Nie je to dobré pre prostatu:

 • Červené mäso
 • Vysoko spracované mäso (klobásy, párky…)
 • Mliečne výrobky
 • Alkohol (ani ten nerobí vašej pečeni dobre)
 • Spotreba nasýtených tukov

Samozrejme, neznamená to, že sa musíte úplne vzdať svojich obľúbených jedál a nápojov. Ak to pre vás z nejakého dôvodu nie je možné, skúste ich aspoň výrazne obmedziť a doprajte si ich len počas sviatkov.

Nevhodné potraviny pre prostatu

Môžeme vám však zaručiť, že ak sa naučíte zdravo stravovať, zistíte, že konzumácia nezdravých jedál a nápojov vás už nebude napĺňať. Možno ich dokonca prestanete mať radi. Hlavne preto, že si zvyknete na prirodzenú (a skôr tlmenú) chuť bežných potravín a intenzívnejšie chute polotovarov a iných pochutín vám časom budú pripadať trochu cez čiaru.

Ak máte záujem urobiť pre seba a svoju prostatu niečo viac, okrem pravidelných preventívnych prehliadok nezabudnite na optimálny pitný režim, ktorého hlavnou súčasťou je čistá voda. (Môže byť ochutený citrónom, bylinkami atď.)

Prospeje vám aj cvičenie, pobyt na slnku, menej stresu a kvalitný spánok. Môžete tiež vyskúšať dlhodobé užívanie doplnkov stravy na prostatu, ktoré obsahujú bylinky.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *