Inkontinencia (únik moču) u mužov: Príčiny, liečba a cviky

Únik moču u muža môže byť náhoda. Ale tiež jeden z príznakov, že sa s jeho zdravím niečo deje. A je potrebné danej veci venovať svoju pozornosť. Keďže je samovoľný únik moču pomerne dosť stresujúce, pozrieme sa, čo sa s ním dá robiť.

inkontinencia u mužov

Ľahký únik moču niekedy v živote zažil skoro každý. Stačí, ak niekam cestujeme a začne sa nám chcieť na malú. Problém ale je, že po ceste nejde nikde zastaviť. Napríklad kvôli tomu, že ideme linkovým autobusom, sme v meste, alebo stojíme v dopravnej zápche niekde na diaľnici.

K úniku moču môže dôjsť aj kvôli tomu, že sa poriadne napijeme a tesne predtým, než si stačíme odbehnúť, nás niekto zastaví. Trebárs šéf, ktorý s nami potrebuje nutne niečo prebrať. Keďže ide ale skôr o výnimočné situácie, nie je potrebné im venovať zvýšenú pozornosť.

Problémom ale môže byť napríklad únik moču po čúraní. Teda, v čase, kedy by ste mali mať úplne vyprázdnený močový mechúr. Existuje ale aj niekoľko ďalších vodítok, ktoré by vás mali nasmerovať čo najskôr do ordinácie vášho ošetrujúceho lekára.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Príčiny úniku moču u mužov

Inkontinencia je termín, ktorý označuje neúmyselný únik moču. Tento stav nie je smrteľný. Často ale poukazuje na iný, doteraz neodhalený problém. Preto je dôležité nespoliehať sa len na seba a svoj úsudok. Namiesto toho sa čo najrýchlejšie objednajte na celkovú prehliadku k svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

Inkontinencia môže byť spôsobená:

  • Chronickým kašľom
  • Obezitou
  • Obštrukciou v močovom ústrojenstve
  • Infekcií močových ciest
  • Oslabeným panvovým dnom
  • Poškodením nervov
  • Zväčšenou prostatou
  • Karcinómom prostaty
  • Neurologickými poruchami

Negatívny vplyv na inkontinenciu má aj nevhodný životný štýl. V tomto ohľade hrá prím lenivosť sa pohnúť, fajčenie a pitie alkoholu.

Únik moču po močení

Hoci to nemusí byť pravidlom, únik moču po močení môže naznačovať, že nedošlo k úplnému vyprázdneniu močového mechúra. To sa občas stáva mužom, ktorí majú nezhubné zväčšenú prostatu, ktorá im bráni normálne sa vymočiť. Aby sa tomuto nešváru predišlo, zvyčajne sa pánom odporúča pri návšteve toalety toľko neponáhľať. Je oveľa lepšie sa uistiť, že je močový mechúr naozaj prázdny.

únik moču u mužov

Liečba inkontinencie u mužov

Keď sa u vás inkontinencia potvrdí, je potreba zapracovať na niekoľkých zmenách. V prvom rade je dôležité zhodnotiť váš denný príjem tekutín. Možno pijete príliš veľa vody. Alebo pijete nápoje, ktoré pôsobia močopudne. Hovoríme predovšetkým o alkohole a o káve. Tiež myslite na to, že nie je dobré piť tekutiny naraz a vo veľkom množstve. Optimálne je ich priebežné usrkávání. Aby došlo k posilneniu močového mechúra, tiež skúste nechodiť na toaletu zakaždým, keď pocítite nutkanie. (Na druhú stranu, moč ani zbytočne dlho nezadržujte.) V prípade potreby vám lekár tiež predpíše lieky. Alebo vám navrhne operáciu.

Cviky na inkontinenciu pre mužov

Ak ste naozaj odhodlaní uspieť, môžete vyskúšať aj Kegelove cviky. (Nie, naozaj nie sú len pre ženy.) Pred ich cvičením sa ale zakaždým uistite, že máte prázdny močový mechúr. Potom sa pohodlne položte a napínajte a uvoľňujte svaly panvového dna. V ideálnom prípade je zatnite a povoľte desaťkrát po sebe. Aby boli cviky účinné, je dôležité sa naučiť ich prevádzať po technickej stránke úplne správne. Dôležitá je aj pravidelnosť. Radšej cvičte kratšiu dobu každý deň, než dlho raz za niekoľko dní.

cviky na únik moču u mužov

Únik moču u mužov v noci

Únik moču u mužov v noci môže mať veľa príčin. Z ktorých tú správnu dokáže určiť na základe vyšetrenia a testov iba lekár. Opäť to ale môže mať súvislosť s nevhodným pitným režimom. Skúste to teda pred spaním príliš nepreháňať s čajom, vodou alebo s alkoholom. Tiež sa nebojte v noci vstať a ísť na toaletu. Jej návštevu môžete pretiahnuť na niekoľko minút. Dôležité je sa uistiť, že v močovom mechúre nezostala žiadna moč, ktorá by mohla nevedomky unikať.

Okrem prevencie u lekára a zmeny životného štýlu môžete vyskúšať dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy na prostatu a na močové cesty.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *