Čo je to prostatitída a čo pomôže?

Za normálnych okolností prostata nevykazuje zväčšenie, ani iné patológie. Problém je ale v tom, že na rad z nich má vplyv naše správanie a starnutia. Hoci sa nemusíte hneď dopracovať ku karcinómu prostaty, môže vám dosť zakúriť aj prostatitída. Čo to je? A dá sa to nejako liečiť?

prostatitída

O prostate sme si už povedali celkom veľa. Takže viete, že ide o žľazu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou mužského reprodukčného systému. Nachádza sa pod močovým mechúrom a obklopuje močovú trubicu. Jej úlohou je tvorba tekutiny, ktorá je kľúčová pre normálne fungovanie spermií.

Rovnako, ako v prípade chorôb ženského reprodukčného ústrojenstva, sa s problémami môžu stretnúť aj muži. Pravidelné kontroly u urológa môžu odhaliť nezhubne zväčšenú prostatu, ktorá spôsobuje problémy s častým a prerušovaným močením. O dosť silnejším kalibrom je rakovina prostaty. Čo je ale prostatitída?

Aby ste vedeli, na čo sa máte v najbližšej dobe pripraviť, ponúkame vám sprievodca, ktorý vám dá dôležité odpovede od A až do Z.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Čo je to prostatitída – diagnostika prostatitídy

Prostatitída je iné meno zápalu prostaty. Ten môže byť akútny (a v takom prípade má omnoho výraznejšie a nebezpečnejšie prejavy), alebo chronický. Potom sa síce musíte pripraviť na problémy dlhodobého charakteru. Ich symptómy ale bývajú často o poznanie miernejšie.

Medzi rizikové faktory patrí starší vek. (Uvádza sa, že najčastejšie prostatitída trpí muži, ktorým je nad 50 rokov.) Ďalej môžeme spomenúť zavedenie katétra, infekciu močových ciest (tie bývajú v populácii relatívne časté), či zranenie v panvovej oblasti. S veľkou pravdepodobnosťou sa u vás prostatitída objavia aj v prípade, že už vám bola diagnostikovaná v predchádzajúcich etapách života. V neposlednom rade, zvýšené riziko prostatitídy predstavuje aj diagnóza HIV pozitívnych.

Chronická bakteriálna prostatitída

Za chronickú prostatitídu označujeme, ak trvá 3 mesiace a dlhšie. Ako sa to ale prejavuje?

Muž sa môže potýkať s:

  • Bolesťou
  • Poruchami sexuality
  • Horšie schopností močiť

Chronickou bakteriálne prostatitídu môže spôsobiť (vôbec, alebo zle) liečená infekcia močových ciest.

Chronická bakteriálna prostatitída

Čo pomôže?

V prvom rade pomôže včasná návšteva urológa, ktorý je špecialistom na močové, ale aj na mužské reprodukčné ústrojenstvo. Okrem prehliadky zaistí sériu nevyhnutných vyšetrení a podľa ich výsledkov určí vašu diagnózu.

Liečba prostatitídy

Prostatitída bakteriálneho pôvodu sa často liečia podávaním antibiotík. Počítajte ale s tým, že ich užívanie nemusí trvať len týždeň, alebo dva. Často je potrebné podstúpiť kúru s dĺžkou 6 a viac mesiacov. (Dĺžka záleží na tom, ako rýchlo a ako pozitívne vaše telo reaguje.) Ani tak ale nie je isté, že sa váš stav viditeľne zlepší. Všeobecne totiž platí, že oveľa lepšie na liečbu reaguje akútnej prostatitída.

V takom prípade môže lekár pristúpiť k podávaniu antibiotík intravenózne. Tiež môže zvoliť metódu, kedy vám bude podávať lieky na uvoľnenie svalového napätia. Pri problémoch s močením sa často nasadzujú lieky s Alfa-blokátory. Ako úplne posledná riešenie sa javí operácie.

liečba prostatitidy

Prevencia prostatitídy

Keďže prostatitída spôsobuje mužom celý rad problémov, rozhodne sa oplatí vedieť, aké kroky je možné podniknúť, aby sa u vás vôbec neobjavila. Alebo napríklad až o niečo neskôr. V prvom rade vždy preferujte bezpečný styk s náprotivkom. Pokiaľ druhého ešte toľko nepoznáte a nemáte v ruke výsledky testov na pohlavne prenosné choroby, používajte kondóm. Tiež neignorujte infekcie močových ciest.

Ďalej sa oplatí:

  • Udržiavať penis a jeho okolie v dokonalej čistote
  • Pohyb
  • Hydratácia
  • Zdravý jedálniček
  • Zníženie hladiny stresu

Súčasťou celkovej zmeny životného štýlu by malo byť aj dlhodobé užívanie doplnkov stravy, ktoré podporujú normálne fungovanie prostaty. Obsahujú vitamíny, bylinky a ďalšie užitočné látky, ktoré telo potrebuje k bezproblémovému zachovaniu dôležitých procesov.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *