Príčiny tmavého moču a kedy je to problém?

Hoci sa odborníci zvyčajne zhodujú na tom, že ľudia by mali pravidelne sledovať farbu svojho moču, nie každý toto odporúčanie skutočne dodržiava. Môže ich však čakať veľké prekvapenie, najmä keď sa v záchodovej mise objaví tmavý moč, ktorý môže poukazovať na rôzne ochorenia alebo zlú životosprávu. Má nejaké ďalšie príznaky?

tmavý moč

 

Normálne je farba moču svetložltá. Okrem toho takýto moč nemá nepríjemný zápach a nie je zakalený. V prípade, že je váš moč úplne biely, znamená to, že pijete príliš veľa tekutín, takže nie je na škodu trochu ho obmedziť. (Pitie príliš veľkého množstva tekutín zaťažuje obličky a môže vyplaviť dôležité minerály, čo potom môže viesť k nedostatku elektrolytov a podobne). Tmavý ranný moč býva pomerne častý, pretože počas noci sa ho tvorí málo, ale je aj trochu koncentrovanejší.

Občas sa môže stať, že moč má aj nejakú naozaj zvláštnu farbu. Napríklad ružový (čo často súvisí s konzumáciou červenej repy) alebo zelený (čo môže znamenať, že ste vypili nejaký zeleno sfarbený nápoj).

Ale čo ak je moč zvláštne tmavý? Mali by ste sa začať obávať?

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozajobsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Čo znamená tmavý moč?

Skôr než sa začnete obávať, že tmavý moč v tehotenstve alebo v inom období života znamená niečo vážne, je dôležité vedieť, že niekedy môže tmavý moč poukazovať na zle nastavený životný štýl. Navyše sa tento problém dá pomerne ľahko vyriešiť, takže nemusíte panikáriť. Na druhej strane by sa tento jav zároveň nemal úplne podceňovať, pretože môže poukazovať na nejaké vážnejšie ochorenie, ktoré si môže vyžadovať pomoc lekára.

Najčastejšie príčiny

Jedným z najjednoduchších vysvetlení tohto problému je, že počas dňa možno pijete príliš málo tekutín. Vaše telo vám v podstate môže oznamovať, že je dehydrované a potrebuje, aby ste počas dňa vypili aspoň 2,5 až 3 litre čistej vody alebo čaju. Okrem toho sa dehydratácia bežne rozpozná podľa bolesti hlavy, závratov, smädu, zápchy a únavy.

Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcich odsekoch, niekedy môžu farbu a zápach moču ovplyvniť aj požité látky (napríklad lieky). V letných mesiacoch môže napríklad rebarbora ovplyvniť tmavú farbu moču, ktorá môže na prvý pohľad vyzerať ako čaj.

Medzi závažnejšie príčiny tohto problému patria:

  • Hemolytická anémia
  • Infekcia močových ciest
  • Hepatitída typu C
  • Ochorenie obličiek
  • Nadmerné cvičenie

Ako teda vidíte, existuje mnoho dôvodov, prečo dochádza k tmavému moču. Nemusíte sa preto hneď na začiatku na smrť vyľakať, že vám hrozí niečo vážne. Tento problém by ste však zároveň nemali podceňovať.

Čo znamená tmavý moč príčiny

 

Tmavý a zapáchajúci moč?

Tradične je tmavý a zapáchajúci moč jedným z príznakov infekcií močových ciest, ktoré sú síce časté u mladších žien (vrátane tehotných žien), ale neskôr sa postupne upravujú. Predovšetkým preto, že muži začínajú mať problémy s nezhubne zväčšenou prostatou, ktorá často znemožňuje úplné vyprázdnenie močového mechúra, čo môže zvýšiť riziko infekcií močových ciest.

Medzi ďalšie príznaky infekcie močových ciest patria:

  • Častejšie nutkanie na močenie
  • Pálenie a rezanie pri močení
  • Inkontinencia moču
  • Teplota
  • Únava

Ako to vyriešiť?

Infekciu močových ciest môže potvrdiť lekár, ktorý vo svojej ordinácii vykoná jednoduché vyšetrenie. V závislosti od toho, čo problém spôsobilo, vám môže ponúknuť antibiotiká, ktoré sa používajú pri závažnejších bakteriálnych infekciách. Súčasťou liečby býva aj zvýšenie príjmu tekutín a zvýšenie množstva vitamínu C a iných látok, ktoré podporujú imunitný systém pri boji s infekciou.

Aby ste predišli návratu tohto problému, neponáhľajte sa pri močení a dodatočne skontrolujte, či v močovom mechúre nezostalo malé množstvo tekutiny, ktorú je potrebné vypustiť. Snažte sa tiež piť veľa čistej vody a vyskúšajte dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov na podporu normálneho zdravia prostaty.

Obsiahnuté byliny, ktoré môžu obsahovať napríklad vŕbovku malokvetú, žihľavu dvojdomú alebo slivku africkú, prispievajú k podpore normálneho vyprázdňovania a normálneho močového traktu.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozajobsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *