Ako rozpoznať zápal močového mechúra a čo pomôže?

Zápaly močových ciest sú bohužiaľ častejšie, ako si myslíte. Hoci nimi častejšie trpia ženy, ktoré majú oveľa kratšiu močovú trubicu, v určitých fázach života sa nevyhýbajú ani mužom. Čo ovplyvňuje zápal močového mechúra? A aká je jeho účinná liečba?

zápal močového mechúra

Močový mechúr je v podstate vak, v ktorom sa zhromažďujú odpadové látky a filtrujú sa z krvi obličkami. Keďže tie nikdy (alebo až na niekoľko výnimiek, napríklad pri zlyhaní) neprestávajú pracovať, močový mechúr sa počas dňa a noci niekoľkokrát naplní.

Keď mozog dostane signál, že močový mechúr je dostatočne naplnený, dá nám to vedieť a my sa vydáme na toaletu, aby sme jeho obsah vyprázdnili. Počas noci to funguje trochu inak, pretože telo počas spánku produkuje oveľa menej moču. Na druhej strane býva oveľa koncentrovanejší, preto sa prvý ranný moč používa na diagnostiku tehotenstva (ako súčasť tehotenského testu) a rôznych zdravotných problémov.

Čo však v prípade, že sa močový mechúr dostane do slabej chvíle a je postihnutý zápalom, ktorého sa nevie a nechce zbaviť? Dá sa s tým niečo robiť? A má zápal močového mechúra nejaké špecifiká pre mužov a ženy?

Na prejavy tohto problému a na všetko, čo s ním úzko súvisí, sa pozrieme nižšie.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozajobsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Príznaky zápalu močového mechúra

V mnohých ohľadoch sa cystitída podobá klasickej infekcii močových ciest, kam správne patrí.

Venujte pozornosť najmä nasledujúcim príznakom:

V prípade vážnejšieho zápalu nie sú zriedkavé zimnica, horúčka alebo vracanie. V tomto prípade je však dôležité navštíviť lekára, pretože zápal sa môže rozšíriť do obličiek, ktoré môže fatálne poškodiť.

zápal močového mechúra u mužov príčiny príznaky

Ako dlho trvá?

Na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. Ak však zápal nie je komplikovaný, mal by zmiznúť do 3-10 dní. Závisí to aj od toho, či vám lekár predpísal antibiotiká alebo odporučil iné prostriedky, ktoré môžu byť na prírodnej báze.

Najčastejšie príčiny

Infekcie močových ciest môžu postihnúť všetkých ľudí bez rozdielu, vrátane detí a starších ľudí. Na druhej strane je ženský rod veľkým rizikovým faktorom, pretože, ako sme spomenuli v úvode, dámy majú kratšiu močovú trubicu, ktorá prechádza v blízkosti niekoľkých ďalších otvorov, z ktorých sa do nej môžu ľahko dostať nečistoty a mikroorganizmy.

Medzi ďalšie rizikové faktory patria:

Zápal močového mechúra u mužov

Hoci muži netrpia toľko infekciami močových ciest a močového mechúra, v zrelom a pokročilom veku sa to môže ľahko zmeniť. Hlavným vinníkom je v tomto smere zvyčajne nezhubne zväčšená prostata, ktorá na jednom mieste utláča močovú trubicu. To môže výrazne sťažovať močenie a nemusí viesť k úplnému vyprázdneniu močového mechúra. To sú ideálne podmienky na vznik tohto problému.

Zápal močového mechúra u žien

Prevažná väčšina rizikových faktorov infekcií močových ciest sa týka žien. Okrem toho, že počas života prechádzajú viacerými hormonálnymi zmenami, ktoré môžu zvyšovať riziko vzniku zápalu (tehotenstvo, menopauza), musia venovať väčšiu pozornosť intímnej hygiene a zásadám prevencie infekcií močových ciest.

To znamená, že by ste mali nosiť priedušnú spodnú bielizeň, ktorá nespôsobuje zaparenie intímnej oblasti. Tiež sa snažte utierať tak, aby sa nečistoty z vaginálnej a análnej oblasti nedostali smerom k močovej trubici. Môže byť tiež užitočné prehodnotiť, ako sa chrániť pred neplánovaným počatím, a po pohlavnom styku sa ihneď vymočiť.

Ako na zápal močového mechúra čo pomože

Ako na zápal močového mechúra?

Medzi staré babské rady pri infekciách močových ciest patrí dlhodobé užívanie brusníc alebo kľučky veľkoplodej. Určite neurobíte nič zlé, ani keď sa rozhodnete pre pokojový režim, pretože telo bude mať dostatok síl na boj s infekciou.

Domáca liečba môže zahŕňať aj:

  • Zvýšený príjem vitamínu C
  • Dobrý pitný režim (výborné sú teplé bylinkové čaje)
  • Teplo (teplé kúpele, vyhrievacie vankúšiky…)

To všetko môže byť rýchlou pomocou pri nepríjemných pocitoch a problémoch s močením. V neposlednom rade vyskúšajte aj dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov na prostatu a močové cesty, ktoré obsahujú byliny (žihľava, vŕbovka malokvetá, saw palmetto…) a ďalšie látky, ktoré podporia ich normálnu funkciu.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozajobsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *