Biopsia prostaty: Čo môže vyšetrenie odhaliť?

Aj keď sú muži na svoje pohlavné orgány pomerne opatrní, nie všetci sa k nim správajú zodpovedne a pravidelne navštevujú lekára, aby skontroloval ich stav. Zatiaľ čo v mladosti to nemusí až tak vadiť, s pribúdajúcim vekom sa môžu začať objavovať problémy, ktoré môžu súvisieť s nezhubne zväčšenou prostatou alebo dokonca s nebezpečnou rakovinou. Niektorí muži preto musia podstúpiť biopsiu prostaty. Čo to presne znamená? Na to sa pozrieme nižšie.

biopsie prostaty

Zatiaľ čo ženy sú zvyknuté navštevovať svojho gynekológa od prvej menštruácie, muži s návštevou urológa dlho váhajú. Niekedy sa mu vyhýbajú aj vtedy, keď majú preukázané problémy s prostatou, čím si v budúcnosti privodia mnoho zbytočných komplikácií.

Niektorí muži sa obávajú, že lekár nájde nejaký závažný nález, vďaka ktorému si uvedomia, že sú vážne chorí. Okrem toho sa drvivá väčšina mužov obáva biopsie prostaty, počas ktorej lekár odoberie vzorku tkaniva na laboratórne vyšetrenie. Aj keď to nemusí byť nič vyslovene príjemné, podstúpenie biopsie prostaty vám môže v niektorých prípadoch zachrániť život.

Keďže človek sa bojí najmä toho, s čím nemá skúsenosti, nižšie sa pozrieme na to, čo je biopsia prostaty, ako sa vykonáva a čo môžu naznačovať jej výsledky.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Čo je to biopsia prostaty

Biopsia je označenie pre lekársky zákrok, pri ktorom sa odoberie malá vzorka tkaniva na ďalšie vyšetrenie. Aby sa predišlo nutnosti vykonať veľký (otvorený) zákrok, lekári na odber vzorky najčastejšie používajú špeciálnu ihlu. Vzorka sa bežne odoberá pri podozrivom náleze, ktorý by mohol naznačovať rakovinu. (Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa muži tomuto vyšetreniu nevyhýbali, pretože ich môže zachrániť, ak sa zachytí včas).

Hoci biopsia prostaty nie je pre mužov príjemná, nemusíte sa obávať bolesti, pretože lekári zvyčajne používajú lokálnu anestéziu. Nemusíte sa obávať ani hospitalizácie, po zákroku by ste mali byť prepustený domov.

Ako prebieha vyšetrenie?

Aby sa lekár uistil, že vzorku odoberie správne a nezaviní neporiadok, zavedenie ihly sa vždy kontroluje ultrazvukom. Ihla sa zavedie smerom k prostate a potom sa odoberie niekoľko vzoriek na následné vyšetrenie.

Ako už bolo spomenuté, lokálna anestézia je počas zákroku samozrejmosťou, takže by ste nemali cítiť žiadnu bolesť. Okrem toho by celý zákrok nemal trvať dlhšie ako 10 minút, takže ide o skutočne veľmi krátky zákrok.

Krvácanie po biopsii prostaty by vás určite nemalo prekvapiť, pretože napriek nízkej invazívnosti tohto zákroku dochádza k poškodeniu tkaniva, ktoré sa musí zahojiť.

Biopsia prostaty zvyčajne nemá žiadne závažné následky. Muž môže mať pocit, že chodí častejšie močiť. Taktiež sa môže dočasne vyskytnúť krvácanie počas ejakulácie alebo krv v moči. V neposlednom rade sa v extrémnych prípadoch môže objaviť infekcia močových ciest. Ako však vidíte, nejde o nič vážne.

biopsia prostay ako prebieha čo odhali

 

Čo môže odhaliť?

Biopsia prostaty môže objasniť povahu podozrivého nálezu. Môže tiež povedať, či je nález malígny alebo nie. Ak sa ukáže, že sa za ním neskrýva rakovinové bujnenie, lekár nebude vyžadovať žiadne ďalšie špeciálne opatrenia. Na druhej strane, ak sa ukáže, že ide o rakovinu, lekár bude môcť interpretovať, ako rýchlo sa pravdepodobne rozšíri. Potom odporučí niektorú z konvenčných metód liečby rakoviny.

Ako mať zdravú prostatu?

Na rakovinu prostaty má vplyv aj genetika. Takže nie vždy sa jej dá predísť. Pomerne často sa však hovorí, že muži ju môžu čiastočne ovplyvniť svojím životným štýlom. Ten by mal zahŕňať užívanie doplnkov stravy na podporu normálneho zdravia prostaty, ktoré sú vhodné pre mužov s nezhubne zväčšenou prostatou.

V ich zložení hľadajte:

A ďalšie látky prírodného pôvodu.

Tie potom môžete doplniť zvýšenou konzumáciou červeného ovocia a zeleniny, zvýšenou konzumáciou citrusových plodov, nikotínovou abstinenciou, pravidelným pitím kávy, pohybom a obmedzením tučných a iných nezdravých potravín. V neposlednom rade nezabudnite na už spomínanú prevenciu u svojho lekára.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *