Aj keď sú muži na svoje pohlavné orgány pomerne opatrní, nie všetci sa k nim správajú zodpovedne a pravidelne navštevujú lekára, aby skontroloval ich stav. Zatiaľ čo v mladosti to nemusí až tak vadiť, s pribúdajúcim vekom sa môžu začať objavovať problémy, ktoré môžu súvisieť s nezhubne zväčšenou prostatou alebo dokonca s nebezpečnou rakovinou. Niektorí muži preto musia podstúpiť biopsiu prostaty. Čo to presne znamená? Na to sa pozrieme nižšie.
Zatiaľ čo ženy sú zvyknuté navštevovať svojho gynekológa od prvej menštruácie, muži s návštevou urológa dlho váhajú. Niekedy sa mu vyhýbajú aj vtedy, keď majú preukázané problémy s prostatou, čím si v budúcnosti privodia mnoho zbytočných komplikácií.
Niektorí muži sa obávajú, že lekár nájde nejaký závažný nález, vďaka ktorému si uvedomia, že sú vážne chorí. Okrem toho sa drvivá väčšina mužov obáva biopsie prostaty, počas ktorej lekár odoberie vzorku tkaniva na laboratórne vyšetrenie. Aj keď to nemusí byť nič vyslovene príjemné, podstúpenie biopsie prostaty vám môže v niektorých prípadoch zachrániť život.
Keďže človek sa bojí najmä toho, s čím nemá skúsenosti, nižšie sa pozrieme na to, čo je biopsia prostaty, ako sa vykonáva a čo môžu naznačovať jej výsledky.
💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou
✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅ skúsenosti ostatných
✅ porovnanie cena/výkon
Čo je to biopsia prostaty
Biopsia je označenie pre lekársky zákrok, pri ktorom sa odoberie malá vzorka tkaniva na ďalšie vyšetrenie. Aby sa predišlo nutnosti vykonať veľký (otvorený) zákrok, lekári na odber vzorky najčastejšie používajú špeciálnu ihlu. Vzorka sa bežne odoberá pri podozrivom náleze, ktorý by mohol naznačovať rakovinu. (Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa muži tomuto vyšetreniu nevyhýbali, pretože ich môže zachrániť, ak sa zachytí včas).
Hoci biopsia prostaty nie je pre mužov príjemná, nemusíte sa obávať bolesti, pretože lekári zvyčajne používajú lokálnu anestéziu. Nemusíte sa obávať ani hospitalizácie, po zákroku by ste mali byť prepustený domov.
Ako prebieha vyšetrenie?
Aby sa lekár uistil, že vzorku odoberie správne a nezaviní neporiadok, zavedenie ihly sa vždy kontroluje ultrazvukom. Ihla sa zavedie smerom k prostate a potom sa odoberie niekoľko vzoriek na následné vyšetrenie.
Ako už bolo spomenuté, lokálna anestézia je počas zákroku samozrejmosťou, takže by ste nemali cítiť žiadnu bolesť. Okrem toho by celý zákrok nemal trvať dlhšie ako 10 minút, takže ide o skutočne veľmi krátky zákrok.
Krvácanie po biopsii prostaty by vás určite nemalo prekvapiť, pretože napriek nízkej invazívnosti tohto zákroku dochádza k poškodeniu tkaniva, ktoré sa musí zahojiť.
Biopsia prostaty zvyčajne nemá žiadne závažné následky. Muž môže mať pocit, že chodí častejšie močiť. Taktiež sa môže dočasne vyskytnúť krvácanie počas ejakulácie alebo krv v moči. V neposlednom rade sa v extrémnych prípadoch môže objaviť infekcia močových ciest. Ako však vidíte, nejde o nič vážne.
Čo môže odhaliť?
Biopsia prostaty môže objasniť povahu podozrivého nálezu. Môže tiež povedať, či je nález malígny alebo nie. Ak sa ukáže, že sa za ním neskrýva rakovinové bujnenie, lekár nebude vyžadovať žiadne ďalšie špeciálne opatrenia. Na druhej strane, ak sa ukáže, že ide o rakovinu, lekár bude môcť interpretovať, ako rýchlo sa pravdepodobne rozšíri. Potom odporučí niektorú z konvenčných metód liečby rakoviny.
Ako mať zdravú prostatu?
Na rakovinu prostaty má vplyv aj genetika. Takže nie vždy sa jej dá predísť. Pomerne často sa však hovorí, že muži ju môžu čiastočne ovplyvniť svojím životným štýlom. Ten by mal zahŕňať užívanie doplnkov stravy na podporu normálneho zdravia prostaty, ktoré sú vhodné pre mužov s nezhubne zväčšenou prostatou.
V ich zložení hľadajte:
- Lykopén
- Žihľavu dvoudomú
- Vŕbovku malokvetú
- Saw palmetto
A ďalšie látky prírodného pôvodu.
Tie potom môžete doplniť zvýšenou konzumáciou červeného ovocia a zeleniny, zvýšenou konzumáciou citrusových plodov, nikotínovou abstinenciou, pravidelným pitím kávy, pohybom a obmedzením tučných a iných nezdravých potravín. V neposlednom rade nezabudnite na už spomínanú prevenciu u svojho lekára.
✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky? Pri prvých príznakoch a neobvyklej potrebe na záchod som sa rozhodol vyskúšať jeden z prípravkov na prostatu. Lenže na internete ich je nepreberné množstvo a kto sa v tom má vyznať, že? Prvýkrát som siahol po jednom známom prípravku z TV reklamy, ten bohužiaľ príliš nepomohol a tak som zavítal k urológovi. Predpísal mi klasické lieky s množstvom nežiaducich účinkov. Síce prostatu upokojili, ale prejavili sa u mňa bolesti hlavy na dennej báze a navyše aj nedostatok libida. Znova som začal hľadať prírodné riešenie, ktoré by skutočne vyriešilo moje problémy a to všetko bez vedľajších účinkov. Podľa svojich skúseností, skúseností mojich priateľov a známych; a recenzií z internetu som pripravil to najlepšie, čo je na slovenskej scéne k dispozícii. Hlavné motto pre mňa bolo: Účinné riešenie za rozumnú cenu. Na tomto webe sa s Vami podelím o svoje poznatky a skúsenosti s prípravkami na prostatu, ktoré sú aktuálne dostupné na slovenskom trhu.💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou
✅ skúsenosti ostatných
✅ porovnanie cena/výkon